blog Justyny i Moniki

Jesteście ciekawi jak poszła Wam druga część pytań do testu? Oto poprawne odpowiedzi. My, czytając Wasze nadesłane propozycje z przyjemnością stwierdziłyśmy, że nie okazała się ona dla Was za trudna, bo poradziliście sobie naprawdę tak, jak na na prawdziwych Fanów przystało! Warto zaznaczyć , że wszyscy bezbłędnie odpowiedzieli na pytania: 2, 3, 5, 7, 8 i 9. Z resztą też radziliście sobie nieźle, zdarzały się bowiem tylko pojedyncze pomyłki czy np. niewymienienie wszystkich tytułów piosenek, zatem gratulacje! :)

1. Wersji studyjnych nie doczekały się następujące utwory festiwalowe: „Trzymając się za ręce”, „Wieczór na redzie”, „Z rozkazu serca”.

2. Rozważana, nowa nazwa zespołu Czerwone Gitary to Seweryn Trio.

3. Zespół, wraz z Alibabkami  wygrał konkurs na hymn ZSMP (Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej), organizacji powstałej z połączenia ZMSu (Związku Młodzieży Socjalistycznej) i ZMW (Związku Młodzieży Wiejskiej). Utwory „Hymn ZSMP” „Młodość naszą siłą” zespół zaprezentował podczas zjazdu zjednoczeniowego w grudniu 1975 r. Ostatecznie, pomimo wygrania konkursu, „Hymn ZSMP” nie został hymnem wspomnianej organizacji młodzieżowej.

4. Polskich odpowiedników nie mają utwory: „Mädchen deine Augen” (1971); „Altes Paar” (1980); „Lange Her” (2009); “Wahnsinnsnacht” (2009)

5. Najkrócej z zespołem występował Dominik Konrad (Kuta). Członkiem zespołu był od 2 lutego 1970 r. do 13 grudnia 1970 r.

6. Na płycie nagranej dla papieża znalazły się utwory: „Ave Maryja” i „Jest taki kraj na łąkach snu”.

7. Piosenką dedykowaną Lechowi Wałęsie był utwór „Powiedz stary gdzieś ty był” (ze zmienionym tekstem).

8. Karierę dziennikarską robi Jan Pospieszalski, znany między innymi z programu TVP „Warto rozmawiać”.

9. Muzykiem, który nie opuścił żadnego koncertu Czerwonych Gitar jest Jerzy Skrzypczyk.

10. Czerwone Gitary dedykowały Krzysztofowi Klenczonowi piosenki: „Bez naszej winy” (1970) i „Epitafium dla Krzyśka” (1999). Poświęcona Niuńkowi jest również instrumentalna wersja drugiego z utworów, znana pod tytułem „W sześciu strunach zaklęta muzyka”, nagrana w roku 1995 przez Jurka Skrzypczyka i Bernarda Dornowskiego, przy współudziale Wojciecha Hoffmanna.

Zapraszamy jutro na część trzecią!

ARCHIWUM