blog Justyny i Moniki

K
KRZYSZTOF KLENCZON – gitarzysta, wokalista. W 1962r. wystąpił, w duecie z Karolem Warginem, na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Przed powstaniem Czerwonych Gitar współpracował także z zespołami Niebiesko-Czarni i Pięciolinie. Skomponował m.in. takie przeboje jak: „Biały krzyż”, „Gdy kiedyś znów zawołam cię”, „Historia jednej znajomości”, „Jesień idzie przez park”, „Kwiaty we włosach”, “Licz do stu”, „Powiedz stary, gdzieś ty był”, “Taka jak ty”, „Wróćmy na jeziora” czy „10 w skali Beauforta”. Po odejściu Jerzego Koseli przejął obowiązki lidera zespołu. W 1970r. zakończył współpracę z Czerwonymi Gitarami i założył zespół Trzy Korony, z którym nagrał album “Krzysztof Klenczon i Trzy Korony”. W połowie 1972r. wyjechał z rodziną na stałe do Stanów Zjednoczonych, gdzie również występował, komponował i nagrywał.  W 1977r. ukazał się jego amerykański longplay “The Show Never Ends”. Wracał jeszcze do Polski w latach 1976, 1978 oraz 1979. 26 lutego 1981r., wracając z koncertu w klubie Milford w Chicago, uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu. Po około 40 dniach przegrał walkę o życie. Zmarł 7 kwietnia 1981r.

 

J
JERZY KOSELA – gitarzysta, wokalista. W 1961r. stworzył zespół Elektron, który przekształcił się w formację Niebiesko-Czarni, a w 1963r. grupę Pięciolinie. Do początku 1967r. był kierownikiem muzycznym i liderem Czerwonych Gitar. Wiosną 1967r. opuścił zespół. W latach 1992-1994 występował z Czerwonymi Gitarami gościnnie, a na stałe powrócił do składu w 1999r. Od kwietnia 2015r., ze względu na problemy zdrowotne, występował z zespołem okazjonalnie. Ostatni koncert z Czerwonymi Gitarami zagrał 21 listopada 2016r. w Gdańsku. Jest autorem tekstów do takich piosenek jak: „Matura”, „Historia jednej znajomości” czy „Bo ty się boisz myszy”, którą również skomponował. Jego autorska piosenka „Dwie dziewczyny” z roku 1965 znalazła się na płycie „Jeszcze raz” wydanej w 2015r. W roku 2010 został odznaczony medalem GLORIA ARTIS dla zasłużonych twórców kultury. Zmarł 7 stycznia 2017r. w Gdyni.

 

H.Z
HENRYK ZOMERSKI – gitarzysta basowy, klawiszowiec. Jako pierwszy muzyk w Polsce zaprezentował gitarę basową. Odszedł z Czerwonych Gitar w grudniu 1965r., na skutek perypetii związanych z wojskiem. Występował również z zespołami Niebiesko-Czarni i Czerwono-Czarni. Współpracował m.in. z Kasią Sobczyk, Karin Stanek oraz Jackiem Lechem. Jest kompozytorem takich utworów jak: „Czy krasnoludki są na świecie”, „Dlaczego tak się stało”, „Dziękuję ci za każdy dzień” czy „Hipopotam”.  W 1998 roku podjął pracę redakcyjną w wydawnictwie Profesional Music Press. W tym samym roku współpracował z Czerwonym Gitarami przy nagraniu płyty „Jeszcze gra muzyka”, jako flecista. W 1999r. powrócił na stałe do Czerwonych Gitar. Ostatni koncert z zespołem zagrał 7 listopada 2010r. w Sopocie. Zmarł 16 kwietnia 2011r. w Opolu.

 

BD
BERNARD DORNOWSKI – gitarzysta, wokalista. Przed powstaniem Czerwonych Gitar współpracował z zespołami Niebiesko-Czarni oraz Pięciolinie. Razem z Markiem Szczepkowskim, Czesławem Niemenem-Wydrzyckim, Jerzym Koselą, Andrzejem Jasińskim, Henrykiem Zomerskim, Dankiem Danielowskim oraz Jerzym Kowalskim wystąpił na I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, na którym wraz z zespołem zdobył I Nagrodę. Skomponował m.in. takie piosenki jak „Od jutra nie gniewaj się”, „Na fujarce” czy „Pechowy chłopiec”. W 1999r. zakończył współpracę z zespołem, jednak wspierał zespół w nagraniach płytowych. W późniejszych latach założył własny zespół i wykonywał przeboje Czerwonych Gitar pod swoim nazwiskiem.

 

SK
SEWERYN KRAJEWSKI – gitarzysta, wokalista. Od 1964r., jako Robert Marczak, współpracował z zespołem “Pięciolinie”, a przez kilka miesięcy w 1965r. grał na gitarze basowej w Czerwono-Czarnych. Na początku występował z Czerwonymi Gitarami gościnnie, a na stałe dołączył do składu w grudniu 1965r. Od 1970r. był liderem zespołu. Skomponował m.in. takie przeboje jak: „Anna Maria”, „Ciągle pada”, „Dozwolone od lat 18”, „Niebo z moich stron”, „Nie spoczniemy”, „Nie zadzieraj nosa”, “Płoną góry, płona lasy”, „Tak bardzo się starałem” czy “Trzecia miłość – żagle”. Napisał także teksty do takich utworów jak: „Jesienny dzień”, „To właśnie my” czy „Wolny wieczór”. Skomponował również wiele przebojów dla innych wykonawców, m.in.: Ireny Jarockiej, Urszuli Sipińskiej, Maryli Rodowicz,  Krzysztofa Krawczyka, Andrzeja Piasecznego i Anny Wyszkoni. Jest również autorem muzyki do filmów, m.in. „Och, Karol”, „Wakacje w Amsterdamie” i „Uprowadzenie Agaty” oraz seriali: „Jan Serce” i „Kopciuszek”. Po odejściu z Czerwonych Gitar, w 1997r., rozpoczął indywidualną działalność muzyczną, którą kontynuuje do dziś.

 

DK
DOMINIK  KUTA  – gitarzysta, klawiszowiec, flecista. Debiutował w połowie lat 60. w amatorskich zespołach bluesowych. Z Czerwonymi Gitarami współpracował od stycznia do grudnia 1970r. Brał udział w nagrywaniu płyty „Na fujarce”. Nagrał również z zespołem kilka piosenek wydanych przez NRD-owską wytwórnię płytową Aniga. Po odejściu z Czerwonych Gitar nadal pozostawał aktywny muzycznie.

 

RK2018
RYSZARD KACZMAREK – gitarzysta basowy. Współpracował m.in. z duetem wokalnym sióstr Panas oraz grupą Andrzej i Eliza.Z Czerwonymi Gitarami współpracował w latach 1972-1977. Wziął udział w nagraniu trzech płyt analogowych („Rytm ziemi”, „Port piratów”, „Dzień jeden w roku”). Po odejściu z zespołu grał na gitarze basowej w kilku zagranicznych formacjach jazzowych. Zmarł 17 maja 2018 roku.

 

JP
JAN POSPIESZALSKI – gitarzysta basowy. Swój pierwszy zespół założył razem z braćmi, będąc w liceum. Najmłodszy, wtedy 5-letni Mateusz, grał na organach, a 7-letni Marcin na gitarze. W kolejnych latach występował z zespołami jazzowymi jako kontrabasista. Z Czerwonymi Gitarami współpracował w latach 1976-1980. Z zespołem występował w Polsce oraz w USA, ZSRR, Kanadzie, Austrii, Kubie i NRD. W 1980r. rozpoczął współpracę z duetem fortepianowym – Kisielewski/Tomaszewski, a w 1986r. został basistą grupy VOO VOO. W 1993r. pojawiła się płyta „Kolędy Pospieszalskich”, zawierająca nowe, autorskie opracowanie kolęd. Jest również znanym dziennikarzem, publicystą i  autorem programów radiowych i telewizyjnych.

 

WH
WOJCIECH HOFFMANN – gitarzysta. To właśnie pierwsze koncerty Czerwonych Gitar, które zrobiły na nim ogromne wrażenie, sprawiły, że sam na poważnie postanowił zostać muzykiem. W 1968r., w wieku 13 lat, założył swój pierwszy zespół – Błękitni. Grał również w formacjach Hot Projekt oraz Heam, a w 1980r. dołączył do grupy Turbo. Z Czerwonymi Gitarami współpracował w latach 1997-2000. Z zespołem koncertował w Polsce oraz w Kanadzie i USA. Brał udział w nagrywaniu płyt „Dla naszych fanów (live)” oraz „Jeszcze gra muzyka”. W 1999r. nastąpiła reaktywacja zespołu Turbo. W roku 2013 oraz 2015 wydał swoje solowe instrumentalne płyty.

 

AM
ARKADIUSZ MALINOWSKI – gitarzysta basowy, wokalista. Od 1973r. grał w funkowo-popowym zespole „Fellows”, z którym wystąpił na Koncercie Debiutów na Festiwalu Piosenki w Opolu. Z Czerwonymi Gitarami współpracował w latach 1999-2003. Skomponował piosenkę „Wyluzuj przyjacielu”, która znalazła się na płycie „Czerwone Gitary. OK” wydanej w 2005r. Podczas grania z zespole poznał Wojciecha Hoffmanna, z którym współpracuje do dziś. Ponadto ma swoim koncie współpracę z takimi wykonawcami jak: Marek Raduli, Grzegorz Grzyb, Adam Bałdych, Maciej “Kocin” Kociński, Ireneusz Budny, Tomasz Fulara, Piotr Piórkowski, Dariusz “Max” Konklewski, Mateusz Lazar czy Marcin Kaźmierczak.

 

M.K
MAREK KISIELIŃSKI – gitarzysta, wokalista. Uczestniczył w nagraniach kilkudziesięciu płyt i wielu przebojów polskich wykonawców jako aranżer, producent, muzyk sesyjny i kompozytor. Współpracował m.in. z Edytą Bartosiewicz, Krzesimirem Dębskim, Beatą Kozidrak, Patrycją Markowską, Hanią Stach, Tomaszem Szymusiem, Anną Wyszkoni, Cezarym Makiewiczem, a także z zespołami Acid Drinkers, Harlem, Siwy Dym, Czerwony Tulipan, Yeednoo i Bracia. Ponadto komponuje i produkuje muzykę do dżingli, projekcji multimedialnych, reklam, programów i czołówek telewizyjnych. Z Czerwonymi Gitarami współpracował w latach 2004-2013. Dla zespołu skomponował takie piosenki jak: „Coś na do widzenia”, „Polska to my”, „Wezmę cię ze sobą” oraz „Lecz tylko na chwilę”. Na niektórych koncertach prezentował również grę na pianinie i akordeonie. Obecnie występuje z zespołem Video, dla którego również komponuje.

 

ACH
ARTUR CHYB – gitarzysta. Uczestniczył w niemieckich produkcjach musicalowych takich jak Starlight czy Ray Charles. W Polsce współpracował z grupą Rezerwat i Paullą oraz wieloma formacjami coverowymi. Z Czerwonymi Gitarami współpracował w latach 2013-2014. Obecnie występuje z zespołem Farba.

 

DARIUSZ OLSZEWSKI – gitarzysta, wokalista. Już jako dziecko uczestniczył w spotkaniach muzycznych organizowanych przez swoich rodziców, w których brali też udział m.in. Waldemar Tkaczyk i Grzegorz Skawiński. W 1997r. na festiwalu opolskim jako solista wykonał piosenkę ” Są takie chwile”. Zanim w 2000r. zaczął grać w zespole Czerwone Gitary, współpracował m.in. w 1996r. z Grzegorzem Skawińskim przy utworach realizowanych dla “Sony Music Polska”. Koncertował z zespołem do 2004r. W roku 2005 założył własną grupę Hot Blood i nawiązał współpracę z formacją Bodega. Z Czerwonymi Gitarami występował ponownie w latach 2010 – 2o22. Jest kompozytorem utworu “Siła i Wiara” oraz współkompozytorem piosenki “Coś przepadło”, z płyty “Jeszcze raz”.

ARCHIWUM