blog Justyny i Moniki

OBECNY SKŁAD ZESPOŁU:

JERZY SKRZYPCZYK – lider zespołu, perkusista, wokalista, jeden z założycieli zespołu. Swoją edukację muzyczną rozpoczął, gdy miał sześć lat, grając na akordeonie w Ognisku Muzycznym. Z wyróżnieniem ukończył Państwową Podstawową Szkołę Muzyczną w Gdańsku w klasie fortepianu. Następnie uczęszczał do Liceum Muzycznego w klasie fortepianu i perkusji. Wielokrotnie został ogłoszony jednym z najlepszych perkusistów w Polsce. Piosenka jego kompozycji – “Tańczyła jedno lato” z płyty “Jeszcze gra muzyka…” stała się przebojem Lata z Radiem 1999 roku. Jako jedyny uczestniczył we wszystkich koncertach zespołu i wziął udział we wszystkich nagraniach płytowych. Na ostatnim albumie “OK”, wydanym w 2005 roku, znajduje się 5 jego utworów. W 2010 roku, jako pierwszy perkusista w Polsce, został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem “Gloria Artis”. Na płycie “Jeszcze raz” znajdują się jego trzy kompozycje – piosenki “Tak jak wtedy”, “Te dwie chwile” oraz “Raz lepiej, raz gorzej”.

 

MIECZYSŁAW WĄDOŁOWSKI – gitarzysta, wokalista. Laureat konkursu na najlepsze wykonanie piosenki Krzysztofa Klenczona w Szczytnie oraz zdobywca Złotego Samowara na Festiwalu w Zielonej Górze. Jego największym marzeniem było grać w Czerwonych Gitarach i to marzenie spełniło się po latach. Z zespołem współpracuje od 1997 roku. Jest współautorem muzyki do piosenki “Już nie jestem tym chłopcem” na płycie „Jeszcze gra muzyka”. Na albumie “Czerwone Gitary. OK” są 3 utwory jego kompozycji: “A ja wolę w cieniu”, “Blady miś” i “Wyjedź na przedmieścia”. Jego piosenka “Trochę przed wieczorem” była pierwszym singlem promującym album “Jeszcze raz”.

 

ARKADIUSZ WIŚNIEWSKI – basista, wokalista. Przed rozpoczęciem współpracy z Czerwonymi Gitarami w 2003r. występował m.in. Edytą Górniak, Zbigniewem Wodeckim, zespołem Fatum i wieloma innymi muzykami i grupami warszawskimi. Podczas poszukiwań basisty do zespołu z wielu źródeł padło właśnie na niego. Piosenka jego kompozycji, znajdująca się na albumie „OK.” pt.: “Senny szept” zajmowała czołowe miejsca na polskich i polonijnych listach przebojów oraz zajęła 4 miejsce na Festiwalu w Sopocie w 2005r. Jest kompozytorem 4 utworów z nowej płyty “Jeszcze raz”: “Jeszcze raz, pierwszy raz”, “Czerwona Gitara”, “Gwiezdny rejs”, “Coś przepadło” (współkomp.) oraz autorem tekstów do trzech piosenek. Zajmował się także aranżacją i produkcją muzyczną.

 

MARCIN NIEWĘGŁOWSKI – gitarzysta, wokalista. Brał udział w wielu konkursach i festiwalach związanych m.in. z twórczością Czerwonych Gitar. W 2001r. zdobył główną nagrodę I Ogólnopolskich Prezentacji Muzyki z Gwiazdą – Czerwonymi Gitarami – w Stargardzie Szczecińskim. W 2008r. został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki im. Krzysztofa Klenczona w Szczytnie oraz nagrody specjalnej rodziny Klenczonów. W 2014r. razem ze swoim zespołem zdobył Nagrodę Internautów na II Pułtusk Festiwal im. Krzysztofa Klenczona. Otrzymał także specjalne wyróżnienie od rodziny Klenczonów za najlepsze opanowanie ulubionego instrumentu Krzysztofa Klenczona. Z Czerwonymi Gitarami współpracował w latach 2014-2016. Brał udział w jubileuszowej trasie z okazji 50-lecia. Skomponował piosenkę „Słowa”, która znalazła się na płycie „Jeszcze raz” wydanej w 2015r. W 2008 roku, wraz z ojcem założył własny zespół, prowadzi też indywidualną działalność artystyczną. Powrócił do zespołu w październiku 2022 roku.

 

MAREK JABŁOŃSKI – gitarzysta z Łodzi o pseudonimie artystycznym MaroMaro. Nagrał trzy płyty z muzyką instrumentalną. Gitarzysta Kuba Styczyński, recenzując jego twórczość napisał: “MaroMaro nie ogranicza się do żadnego konkretnego gatunku i wydaje swoje płyty samodzielnie. Wszystkie różnią się pod względem klimatu. Muzyka MaroMaro jest w podobny sposób nieograniczona dążeniem do tworzenia komercyjnych brzmień, przy jednoczesnym dbaniu o wykreowany przez siebie świat oraz wirtuozerskie umiejętności gry.

ARCHIWUM