blog Justyny i Moniki

Jubileuszowemu koncertowi Czerwonych Gitar, który odbędzie się już 14 marca w gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej, towarzyszyć będą dwie ważne premiery. Jak wiemy – tego dnia światło dzienne ujrzy nowy album zespołu zatytułowany „Jeszcze raz”. Ponadto swoją premierę będzie miała książka Romana Stinzinga „Czerwone Gitary wczoraj i dziś”:

„Czerwone Gitary wczoraj i dziś. Złoty jubileusz: 1965-2015″ to przygotowane specjalnie na Złoty Koncert kompendium wiedzy o działalności zespołu z okazji 50-lecia. Książka poświęcona jest zespołowi Czerwone Gitary, nie członkom zespołu. 

Starałem się, by to wydawnictwo było „inne” niż te, które dotychczas wydano. Ukazuję w nim sukcesy i porażki Czerwonych Gitar na przestrzeni półwiecza. Kolorytu tekstowi dodają ciekawostki – dwie wersje tekstu przeboju z pocztówki dźwiękowej, mianowicie „Byle co” lub „Nie daj się nabrać na byle co” z zabawnym komentarzem, czyli reakcją w 1965 r. ówczesnych władz PRL na tekst i samo wykonanie jej przez zespół oraz tekst przeboju sopockiego Non Stopu – „Non Stopowy bigos”.

 Zdecydowałem się zamieścić składy muzyków zespołu po 1997 roku. Podyktowane to było faktem, że dotychczas nie pojawiło się wydawnictwo, które zawierałoby taką chronologię, uzupełnioną zdjęciami.

W części zatytułowanej „Uzupełnienie” podano dane dotyczące nagrań radiowych oraz wiele innych interesujących informacji, szczególnie dla osób, które pasjonują się historią nie tylko zespołu Czerwone Gitary, ale i polskiego big beatu, rocka lat 60., 70. ubiegłego wieku”

Roman Stinzing, źródło: www.filharmonia.gda.pl

ARCHIWUM