blog Justyny i Moniki

Dobiegł już końca tegoroczny letni sezon koncertowy. W tym roku Czerwone Gitary wyruszały w letnie trasy w 5-osobowym składzie, ponieważ ze względów zdrowotnych kolegom z zespołu nie mógł towarzyszyć Jerzy Kosela. Panie Jurku, w imieniu wszystkich fanów Czerwonych Gitar, przesyłamy Panu serdeczne pozdrowienia, mocno trzymamy kciuki i życzymy pomyślnego powrotu do zdrowia!!!

Tegoroczny sezon minął pod znakiem 50-lecia, więc w jego trakcie odbyło się także wiele ważnych wydarzeń dla samego zespołu i od nich zacznijmy:

Pierwsza ważna uroczystość odbyła się 12 czerwca w Opolu. Zespół pojawił się tam, by odsłonić swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. Tego samego dnia wieczorem koncert Czerwonych Gitar zwieńczył kilkugodzinny festiwal „Dozwolone od lat 18” zorganizowany z dużym rozmachem na wrocławskim stadionie. Wcześniej na scenie pojawili się między innymi tacy artyści jak Jerzy Połomski, Krzysztof Krawczyk czy Maryla Rodowicz. W ostatnią niedzielę czerwca – 28.06 – jubileuszowy występ Czerwonych Gitar uświetnił III Pułtusk Festiwal im. Krzysztofa Klenczona. 31 lipca w sopockiej Operze Leśnej Czerwone Gitary po raz trzeci w historii wystąpiły z orkiestrą symfoniczną. Tego wieczoru wyjątkowe było zarówno to, że przebojów zespołu mogliśmy posłuchać w nietuzinkowych, symfonicznych aranżacjach, jak i to, że hity legendarnej grupy wykonywali także zaproszeni goście. Byli to m.in. Sarsa, Jacek Stachursky, Piotr Salata i Marcin Kindla. Koncert poprowadził Paweł Sztompke. Kolejne ważne wydarzenie odbyło się tydzień później – 7 sierpnia – w Przywidzu. Zanim muzycy wieczorem zawładnęli sceną w „Zielonej Bramie”, wzięli udział w uroczystości otwarcia „Bulwaru Zespołu Czerwone Gitary” oraz odsłonięcia pomnika „Korzenie Rocka”. Z kolei 14 sierpnia muzycy świętowali jubileusz 50-lecia w zielonogórskim amfiteatrze, w którym przez dwa dni odbywał się festiwal „Disco pod Gwiazdami”. Transmisję z imprezy można było obejrzeć na antenie Telewizji Polsat.

W międzyczasie Czerwone Gitary czekały spotkania z publicznością w kilkudziesięciu innych polskich miejscowościach, zarówno tych większych, jak i mniejszych, chyba we wszystkich regionach kraju:) W tym roku zespół został zaproszony na różne lokalne imprezy m.in. do Torunia, Nowego Dworu Mazowieckiego, Mrągowa, Krynicy-Zdroju, Krasnobrodu, Odolanowa, Gubina, Kołobrzegu, Władysławowa, Jeżowego, Bytomia i Środy Śląskiej. Wrzesień Czerwone Gitary zakończą dzisiejszym koncertem w Wiedniu. Więcej o występie poniżej:

ARCHIWUM