blog Justyny i Moniki

W tym roku wspominaliśmy już występy Czerwonych Gitar w sopockiej Operze Leśnej z ostatnich 50 lat. Dziś przenieśmy się do innego miejsca, w którym tworzyła się historia zespołu, a mianowicie – do opolskiego amfiteatru. Przypomnijmy sobie najważniejsze wydarzenia:

W 1967r. – podczas V Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej – Czerwone Gitary wystąpiły na opolskiej scenie w składzie: Jerzy Skrzypczyk, Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon i Seweryn Krajewski. Podczas koncertu „Popołudnie z młodością” odbył się recital Czerwonych Gitar. Grupa wykonała między innymi takie utwory jak: „To właśnie my”, „Nikt na świecie nie wie”, „Wędrowne gitary” czy „Jak mi się podobasz”. Czerwone Gitary wystąpiły również na koncercie „Premiery”, prezentując utwory: „Stracić kogoś” i „Co za dziewczyna” oraz koncercie „Przeboje sezonu”, wykonując „Historię jednej znajomości” i „Nie zadzieraj nosa”.

Rok później Czerwone Gitary wykonały dla opolskiej publiczności piosenki „Takie ładne oczy”, „Niebieskooka” i „Moda i miłość”.  Za pierwszą z nich otrzymały Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji, będącą jedną z trzech nagród głównych.

Triumfalny dla zespołu była także występ na VII KFPP w roku 1969. Czerwone Gitary zaprezentowały wówczas utwory: „Tak bardzo się starałem”, „Powiedz stary, gdzieś ty był” oraz „Biały krzyż”, za który również otrzymały jedną z trzech głównych nagród. Tym razem do rąk zespołu trafiła Nagroda Ministra Kultury i Sztuki.  „Polscy Beatlesi” wzięli też udział w koncercie „Premiery”, na którym wykonały piosenkę „Trzymając się za ręce” oraz koncercie „Przeboje Polskich Nagrań”, na którym zaprezentowali „Dozwolone od lat 18”.  W tym miejscu warto przypomnieć, że to właśnie opolskie wykonanie „Białego krzyża” zostało przekształcone przez TVP na teledysk do utworu i to właśnie „Biały krzyż” w roku 2013 wygrał plebiscyt na hit 50-lecia KFPP!!!

Fot. Leszek Łożyński/REPORTER/East News
Jerzy Skrzypczyk,  Bernard Dornowski, Seweryn Krajewski, Krzysztof Klenczon

W następnym roku – 1970 – Czerwone Gitary zawitały do Opola z piosenkami „Bez naszej winy”, „Czekam na twój przyjazd” i „Pani Nadziejo”, jednak w składzie zabrakło już Krzysztofa Klenczona. Muzyk wystąpił w tamtym roku z grupą Trzy Korony. Z zespołem grał już Dominik Kuta.

Podczas IX KFPP, w roku 1971, Czerwone Gitary jako trio: Jerzy Skrzypczyk, Bernard Dornowski i Seweryn Krajewski, skradły serca publiczności utworem „Płoną góry, płoną lasy”, który miesiąc później stał się za przebojem opolskiego festiwalu w plebiscycie ogłoszonym przez śląską „Panoramę”.

W roku 1972 Czerwone Gitary zainaugurowały X KFPP, wykonując utwory „Droga, którą idę”. Następnego dnia festiwalu zaprezentowały utwór „Ziemia śpiewa”. Jubileuszowa edycja KFPP przyniosła zespołowi nagrodę Srebrnego Gwoździa.

Dwa lata później – w roku 1974 – zespół również wziął udział w koncercie otwierającym festiwal. Opolska publiczność mogła posłuchać piosenek „Droga, którą idę”, „Tak bardzo się starałem” oraz „Płoną góry, płoną lasy”.

W roku 1975, podczas XIII KFPP, Czerwone Gitary zaprezentowały opolskiej publiczności utwory „Ciągle pada” i „Słowo jedyne – ty”. W składzie był już wówczas Ryszard Kaczmarek.

Rok później – w roku 1976 – w opolskim amfiteatrze na koncercie „30 lat Polskich Nagrań” rozbrzmiewały piosenki „Port Piratów” oraz „Niebo z moich stron”.

Podczas XVII KFPP  – w roku 1979 – Czerwone Gitary wzięły udział w koncercie „Przeboje 35-lecia”, na którym zaprezentowały wiązankę swoich hitów. Występ spotkał się z niezwykle entuzjastyczną reakcją widowni, która nie pozwoliła zejść muzykom ze sceny, a konferansjerom zapowiedzieć kolejnego występu. By na estradzie mógł pojawić się inny artysta, Czerwone Gitary musiały zacząć grać jeden z jego utworów:)

źródło: YouTube
Od lewej: Jerzy Skrzypczyk (za perkusją), Bernard Dornowski, Seweryn Krajewski, Jan Pospieszalski

By obejrzeć zdjęcia z dawnych opolskich festiwali, warto zajrzeć do zbiorów Marka Karewicza. Można je znaleźć poniżej:

W ostatnich latach miłym powrotem Czerwonych Gitar na scenę opolskiego amfiteatru był koncert, który odbył się 20 kwietnia 2012r. Zespół został wówczas zaproszony do Opola z okazji święta miasta:

© Narodowe Centrum Polskiej Piosenki/ ncpp.opole.pl
Czerwone Gitary w składzie: Jerzy Skrzypczyk, Jerzy Kosela, Mieczysław Wądołowski, Arkadiusz Wiśniewski, Marek Kisieliński, Dariusz Olszewski

…i w końcu w roku 2015, w którym minęło 50 lat od powstania zespołu, w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki rozbłysła także gwiazda Czerwonych Gitar!  Zespół w składzie: Jerzy Skrzypczyk, Jerzy Kosela, Mieczysław Wądołowski, Arkadiusz Wiśniewski, Dariusz Olszewski i Marcin Niewęgłowski, odsłonił ją 12 czerwca br. podczas 52. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Fot. Tomasz Balikowski
Tomku, dziękujemy! :)

ARCHIWUM