blog Justyny i Moniki

W niedzielę – 11.10 – w godz. 13:00 – 15:00 na antenie austriackiego Radia FRO mogliśmy posłuchać polonijnej audycji Radia PoloNews poświęconej Czerwonym Gitarom. Jej gościem był Jerzy Skrzypczyk.

Audycję rozpoczął muzyczny akcent w postaci utworu „Jesień idzie przez park”. Jerzy Skrzypczyk na początku został zapytany o swoje wrażenia z Wiednia, a także o zmiany na koncertach w ciągu całych 50 lat, które dostrzega jako muzyk obecny na wszystkich występach zespołu. Lider Czerwonych Gitar odpowiedział także na pytanie o tajemnicę sukcesu grupy. Zdradził, że w dużej mierze odpowiada za niego dobra struktura organizacyjna zespołu, właściwa polityka kadrowa i repertuarowa, a także zwracanie uwagi na reakcje sympatyków grupy. W tej części mogliśmy także posłuchać utworów: „Historia jednej znajomości”, „Cztery pory roku”, „Nie spoczniemy”, „Takie ładne oczy”, „Jeszcze gra muzyka” oraz dwóch piosenek z płyty „Jeszcze raz”: „Czerwona gitara” i „Siła i wiara”. Jerzy Skrzypczyk opowiedział także o doborze muzyków do zespołu – o tym, jak do zespołu dołączyli: Mieczysław Wądołowski, Arkadiusz Wiśniewski, Dariusz Olszewski i Marcin Niewęgłowski. Perkusista zespołu wspominał także marcowy koncert jubileuszowy oraz powiedział, kto obecnie tworzy nowe piosenki dla Czerwonych Gitar. Wyjaśnił także, jak takie piosenki jak „Bez naszej winy” czy Jeszcze gra muzyka” – a także samo nagranie płyty o tym tytule – mają się do dziejów Czerwonych Gitar. Muzyk opowiadał również o rozstaniu zespołu z Krzysztofem Klenczonem i odejściu Seweryna Krajewskiego oraz losach grupy w kolejnych latach. Wyjaśnił także obecny dobór repertuaru na koncertach oraz opowiedział o powstaniu piosenek „Anna Maria” i „Stracić kogoś”. Tej ostatniej mogliśmy posłuchać na zakończenie pierwszej części audycji.

Drugą część rozpoczął utwór „To właśnie my”. Lider Czerwonych Gitar tym razem opowiedział o powstaniu piosenek „Biały krzyż” oraz „Epitafium dla Krzyśka”  – nagranym już w Wojciechem Hoffmannem.  Obu tych piosenek mogliśmy posłuchać na antenie. Jerzy Skrzypczyk zdradził również, skąd wziął się pomysł na gościnne występy dzieci z Czerwonymi Gitarami, opowiedział także o marcowej wizycie w Szkole Podstawowej na Oruni. W tej części mogliśmy posłuchać przeboju „Anna Maria” oraz dwóch nowszych utworów: „Wezmę cię ze sobą” oraz „Słowa”. Muzyk opowiedział również o 3 piosenkach z nowej płyty, które sam skomponował: „Te dwie chwile”, „Tak jak wtedy” oraz „Raz lepiej, raz gorzej” i wyjaśnił, dlaczego śpiewa dwie z nich. Zaznaczył, że właściwy dobór wykonawcy do samej piosenki jest ważny, gdyż wpływa na wiarygodność przekazu.

Audycję zakończyły pozdrowienia dla słuchaczy od Jerzego Skrzypczyka oraz hity: „Historia jednej znajomości”, „Kwiaty we włosach”, „Matura”, „Dozwolone od lat 18”, „Nie zadzieraj nosa”, „Gdy kiedyś znów zawołam cię” oraz „Z marzeń powstał świat”.

Zapisu audycji można posłuchać poniżej:

ARCHIWUM