blog Justyny i Moniki

Niestety, rok 2017 rozpoczynamy od bardzo smutnej wiadomości. Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dziś – 7 stycznia 2017 – w nocy, zmarł Jerzy Kosela, prekursor big-bitu, gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów oraz pomysłodawca i jeden z założycieli Czerwonych Gitar.

Jerzy Kosela stworzył zespół Elektron – który w późniejszych latach przekształcił się w formację Niebiesko-Czarni – oraz grupę Pięciolinie, protoplastę Czerwonych Gitar. Do początku 1967 roku był kierownikiem artystycznym i liderem Czerwonych Gitar. Wiosną 1967 opuścił zespół. W latach 1992-1994 występował z grupą gościnnie, a w 1999 powrócił do składu na stałe. Jednak od kwietnia 2015 problemy zdrowotne uniemożliwiły mu regularne uczestnictwo w koncertach i od tego czasu występował z zespołem okazjonalnie. Swój ostatni koncert z Czerwonymi Gitarami zagrał 21 listopada 2016r., w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Jest autorem tekstu i/lub muzyki m.in. do takich piosenek jak: “Matura” (tekst), “Historia jednej znajomości” (tekst), “Baw się razem z nami” (tekst). “Bo ty się boisz myszy” (muzyka i tekst),  “Moja droga wiodła mnie do ciebie” (muzyka). Również na płycie “Jeszcze raz”, wydanej w roku 2015, znalazła się jego autorska piosenka “Kocham dwie dziewczyny”. W roku 2010 został odznaczony medalem GLORIA ARTIS dla zasłużonych twórców kultury. Jednak Jerzy Kosela – Juras, Ciamcialamcia – swoją kilkudziesięcioletnią drogę artystyczną podsumował skromnie:

“A cóż ja takiego uczyniłem? To, co robiłem, było i jest moją pasją życiową. A może taka była moja życiowa misja? Odczuwam satysfakcje, że starałem się zrealizować sam siebie i strategię wyznaczoną mi przez los. Starałem się najlepiej jak tylko umiałem, przekazać polskiej młodzieży radość muzyki i jej piękno poprzez swoją twórczość oraz to, co w ówczesnym czasie czułem. Chyba było to przez nich akceptowane. I za to im dziękuje.” (Jerzy Kosela dla “Twojej Gazety”, 9/05/2010)

To my dziękujemy! Spoczywaj w spokoju…

ARCHIWUM