blog Justyny i Moniki

OBECNY SKŁAD ZESPOŁU:

JERZY SKRZYPCZYK – lider zespołu, perkusista, wokalista, jeden z założycieli zespołu. Swoją edukację muzyczną rozpoczął, gdy miał sześć lat, grając na akordeonie w Ognisku Muzycznym. Z wyróżnieniem ukończył Państwową Podstawową Szkołę Muzyczną w Gdańsku w klasie fortepianu. Następnie uczęszczał do Liceum Muzycznego w klasie fortepianu i perkusji. Wielokrotnie został ogłoszony jednym z najlepszych perkusistów w Polsce. Piosenka jego kompozycji – „Tańczyła jedno lato” z płyty „Jeszcze gra muzyka…” stała się przebojem Lata z Radiem 1999 roku. Jako jedyny uczestniczył we wszystkich koncertach zespołu i wziął udział we wszystkich nagraniach płytowych. Na ostatnim albumie „OK”, wydanym w 2005 roku, znajduje się 5 jego utworów. W 2010 roku, jako pierwszy perkusista w Polsce, został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem „Gloria Artis”. Na płycie „Jeszcze raz” znajdują się jego trzy kompozycje – piosenki „Tak jak wtedy”, „Te dwie chwile” oraz „Raz lepiej, raz gorzej”.

 

MIECZYSŁAW WĄDOŁOWSKI – gitarzysta, wokalista. Laureat konkursu na najlepsze wykonanie piosenki Krzysztofa Klenczona w Szczytnie oraz zdobywca Złotego Samowara na Festiwalu w Zielonej Górze. Jego największym marzeniem było grać w Czerwonych Gitarach i to marzenie spełniło się po latach. Z zespołem współpracuje od 1997 roku. Jest współautorem muzyki do piosenki „Już nie jestem tym chłopcem” na płycie „Jeszcze gra muzyka”. Na albumie „Czerwone Gitary. OK” są 3 utwory jego kompozycji: „A ja wolę w cieniu”, „Blady miś” i „Wyjedź na przedmieścia”. Jego piosenka „Trochę przed wieczorem” była pierwszym singlem promującym album „Jeszcze raz”.

 

ARKADIUSZ WIŚNIEWSKI – basista, wokalista. Przed rozpoczęciem współpracy z Czerwonymi Gitarami w 2003r. występował m.in. Edytą Górniak, Zbigniewem Wodeckim, zespołem Fatum i wieloma innymi muzykami i grupami warszawskimi. Podczas poszukiwań basisty do zespołu z wielu źródeł padło właśnie na niego. Piosenka jego kompozycji, znajdująca się na albumie „OK.” pt.: „Senny szept” zajmowała czołowe miejsca na polskich i polonijnych listach przebojów oraz zajęła 4 miejsce na Festiwalu w Sopocie w 2005r. Jest kompozytorem 4 utworów z nowej płyty „Jeszcze raz”: „Jeszcze raz, pierwszy raz”, „Czerwona Gitara”, „Gwiezdny rejs”, „Coś przepadło” (współkomp.) oraz autorem tekstów do trzech piosenek. Zajmował się także aranżacją i produkcją muzyczną.

 

DARIUSZ OLSZEWSKI – gitarzysta, wokalista. Już jako dziecko uczestniczył w spotkaniach muzycznych organizowanych przez swoich rodziców, w których brali też udział m.in. Waldemar Tkaczyk i Grzegorz Skawiński. W 1997r. na festiwalu opolskim jako solista wykonał piosenkę ” Są takie chwile”. Zanim w 2000r. zaczął grać w zespole Czerwone Gitary, współpracował m.in. w 1996r. z Grzegorzem Skawińskim przy utworach realizowanych dla „Sony Music Polska”. Koncertował z zespołem do 2004r. W roku 2005 założył własną grupę Hot Blood i nawiązał współpracę z formacją Bodega. Ponownie z Czerwonymi Gitarami występuje od 2010r. Jest kompozytorem utworu „Siła i Wiara” oraz współkompozytorem piosenki „Coś przepadło”, z płyty „Jeszcze raz”.

 

Zespół obecnie promuje również młodego muzyka:

  • MARKA JABŁOŃSKIEGO – gitarzystę z Łodzi o pseudonimie artystycznym MaroMaro. Marek nagrał trzy płyty z muzyką instrumentalną. Gitarzysta Kuba Styczyński, recenzując jego twórczość napisał: „MaroMaro nie ogranicza się do żadnego konkretnego gatunku i wydaje swoje płyty samodzielnie. Wszystkie różnią się pod względem klimatu…Muzyka MaroMaro jest w podobny sposób nieograniczona dążeniem do tworzenia komercyjnych brzmień, przy jednoczesnym dbaniu o wykreowany przez siebie świat oraz wirtuozerskie umiejętności gry.”
ARCHIWUM