blog Justyny i Moniki

Gotowi na zmierzenie się z trzecią odsłoną pytań do “Testu wiedzy o Czerwonych Gitarach”? Zatem do dzieła:)

Odpowiedzi możecie przysyłać do soboty 4.12 (włącznie)

tysia_monia@czerwonegitary.pl

1.    Kto wymyślił nazwę Czerwone Gitary?

2.    Na wczesnych plakatach, Czerwone Gitary reklamowały się jako „pierwszy skład Niebiesko – Czarnych”. Dlaczego?

3.    Nazwą zespołu jest firmowane kilka solowych dokonań Seweryna Krajewskiego. Jakie to tytuły?

4.    Gdzie miała premierę piosenka „Nie spoczniemy”?

5.    Jesienią 1969 roku, będąc jeszcze członkiem Czerwonych Gitar, Krzysztof Klenczon dokonał w Polskim Radio kilku nagrań z towarzyszeniem muzyków studyjnych. Jednym z nagranych wówczas utworów była czterozwrotkowa wersja piosenki „10 w skali Beauforta”. W nagraniach tych Niuńka wspomagał jeden z kolegów grających w zespole Czerwone Gitary. Który?

6.    W trakcie koncertów, Trzy Korony często sięgały po utwory Klenczona z okresu Czerwonych Gitar, jak choćby: „Biały krzyż”, „Jesień idzie przez park”, „ Powiedz stary”. Niestety, nie zachował się zapis tych wersji. Niektóre z innych piosenek, wykonywanych wcześniej przez Czerwone Gitary, zostały jednak zarejestrowane przez Trzy Korony w studiach Polskiego Radia i Polskich Nagrań. Jakie to były przeboje?

7.     Od 5 styczna do 21 września 1971 roku, w programie I PR trwał Radiowy Turniej o Puchar Studia Rytm pod nazwą „Laur dla zwycięzcy”. Najpopularniejsi wówczas wykonawcy polskiej muzyki beatowej zostali podzieleni na 8 par. Rywalizacja odbywała się systemem pucharowym, a o wyniku każdej potyczki, w głosowaniu listownym decydowali słuchacze. Co dwa tygodnie walczyła jedna para, a zwycięzca przechodził do dalszej rundy, walcząc kolejno w eliminacjach, ćwierć i półfinałach, a na końcu w finale. Zwycięzcą okazały się Czerwone Gitary. A kto był przeciwnikiem zespołu w półfinale i finale?

8.    Najpopularniejszy polski zespół beatowy nagrał ze swoim udziałem zaledwie kilka teledysków. Proszę wymienić tytuły.

9.    Jaki tytuł miał nosić czwarty, podwójny album długogrający Czerwonych Gitar, który planowano zarejestrować w listopadzie 1969 roku?

10.  Od grudnia 1969 do 20 stycznia 1970, Czerwone Gitary w składzie: Klenczon, Krajewski, Dornowski i Skrzypczyk występowały w wielkim rewiowym widowisku w Teatrze Syrena w Warszawie. Jaki był tytuł tego spektaklu?

Odpowiedzi zamieścimy w niedzielę – 5.12

ARCHIWUM