blog Justyny i Moniki

Dziś już ostatnia szansa, by sprawdzić swoją wiedzę o zespole, rozwiązując test przygotowany przez Pana Janusza Cholewę, bo oto, w sam raz na Mikołajki:) serwujemy Wam czwartą – ostatnią część pytań. Życzymy powodzenia!

Odpowiedzi możecie nadsyłać do soboty 11.12 (włącznie)

tysia_monia@czerwonegitary.pl

1.    Mekką polskiego big-beatu był namiot sopockiego Non-Stopu. Podczas koncertów, Czerwone Gitary wykonywały tam utwór poświęcony jednej z pozycji jadłospisu serwowanego w tej „świątyni” polskiego mocnego uderzenia. O jaką kompozycję chodzi?

2.    Komu zespół zadedykował swój przebój „Bo Ty się boisz myszy”?

3.    Po jednym z Ich koncertów z roku 1969, pewna wrocławianka powiła syna. Na zaproszenie szczęśliwych rodziców, w uroczystości chrzcin uczestniczyli K. Klenczon, B. Dornowski i J. Skrzypczyk. A jak nazywał się ów młody człowieczek?

4.   Z działalności zespołu w latach 60-tych XX wieku zachowało się niewiele materiałów filmowych. Są to z reguły zapisy czarno – białe. Jedynym wyjątkiem jest piosenka Czerwonych Gitar zarejestrowana w kolorze w filmie „W trzynastej godzinie nocy”. Jaki utwór wykonują tam Polscy Beatlesi?

5.    W dniu 18 kwietnia 1972 roku, w Sali Kongresowej odbył się wspólny koncert zespołów Niebiesko-Czarni i Trzy korony. Był to ostatni występ Krzysztofa Klenczona przed wyjazdem do USA. Pod jakim hasłem odbyła się ta impreza?

6.   Maryla Rodowicz posiada w swoim repertuarze wiele nagrań skomponowanych przez Seweryna Krajewskiego specjalnie dla Niej. Śpiewała też utwory wchodzące w skład repertuaru Czerwonych Gitar. W 1972 roku, wystąpiła podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie z towarzyszeniem swoich muzyków i … Seweryna, a jednym z wykonywanych utworów był znany przebój Czerwonych Gitar. Proszę podać jego tytuł?

7.    Jedna z płyt długogrających Czerwonych Gitar została nagrana przez zespół w składzie trzyosobowym: Dornowski, Krajewski i Skrzypczyk. Jak na ówczesne standardy, krążek ten ukazał się w sprzedaży bardzo szybko, bo w ciągu 3 miesięcy od daty nagrania. Tematycznie płyta stanowi zwartą całość, a zestawione tytuły tworzą biały wiersz. O jaki krążek chodzi?

8.    Jaki tytuł nosi najdłuższy, a jaki najkrótszy studyjny utwór zespołu Czerwone Gitary?

9.    Beatlesi mieli duet Lennon – McCartney, który tworzył teksty i muzykę do przebojów zespołu. W roku 1966, choć na krótko, również i Czerwone Gitary doczekały się podobnego duetu; Seweryn Krajewski i Krzysztof Klenczon napisali wspólnie 5 piosenek. Jakie były ich tytuły?

10.  Polska Kronika Filmowa 35A/65 zaprezentowała felieton dotyczący letniego Non Stopu z roku 1965, w trakcie którego pojawia się krótka migawka z występu Czerwonych Gitar występujących tam w składzie Dornowski, Klenczon, Kossela, Skrzypczyk i Zomerski. Jest to jedyny zapis sprzed lat, pokazujący Jerzego Kosselę i Henryka Zomerskiego w składzie grupy. A jaki utwór Czerwonych Gitar stanowi ilustrację muzyczna tego materiału?

Odpowiedzi zamieścimy w niedzielę (12.12)

ARCHIWUM