blog Justyny i Moniki

Kolejnych dwanaście miesięcy za nami. Już jutro powitamy nowy, 2012 rok. To chyba najlepszy czas na dokonanie podsumowań. Jaki był 2011 rok dla Czerwonych Gitar i ich fanów? “Nieraz nam smutek niósł, nieraz nam radość niósł” – takie słowa z piosenki Czerwonych Gitar nasuwają nam się jako pierwsze na myśl. Zgodnie z tradycją postanowiłyśmy przypomnieć Wam najważniejsze wydarzenia ostatnich miesięcy:
Pierwszy koncert Czerwonych Gitar w 2011r. odbył się w Dzierżoniowie na 19. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym miesiącu nowa piosenka zespołu “Lecz tylko na chwilę” zdobyła tytuł Przeboju Roku według słuchaczy Radia RDN Małopolska. 30 stycznia ekipa Czerwonych Gitar, przy okazji koncertu w Szczecinie, gościła w jednym z odcinków “Galaktyki Pomerania” na antenie Telewizji Pomerania. Z kolei 27 lutego muzycy pojawili się na antenie TVP1 w porannym programie “Kawa czy herbata”. Luty, marzec i kwiecień minęły pod znakiem koncertów w Polsce. Ten rok muzycy poświęcili Krzysztofowi Klenczonowi, od którego śmierci 8 kwietnia minęło 30 lat. 28 kwietnia nazwiskiem artysty została nazwana jedna z ulic w Sopocie, a 4 października w swoją pierwszą trasę wyruszył gdański tramwaj, którego patronem został właśnie “polski John Lennon”. Jednak nikt z nas nie spodziewał się, że w kwietniu pożegnamy jeszcze jedną legendę Czerwonych Gitar. Z wielkim bólem i smutkiem pożegnaliśmy Henryka Zomerskiego, który od dłuższego czasu zmagał się z ciężką chorobą, co uniemożliwiało mu od kilku miesięcy występowanie z zespołem. Muzyk odszedł od nas w nocy z 16 na 17 kwietnia. Pogrzeb odbył się 19 kwietnia w Opolu. W hołdzie dla Henryka Zomerskiego i Krzysztofa Klenczona Czerwone Gitary wykonywały na każdym koncercie piosenkę “Biały krzyż”.
Maj, czerwiec, sierpień i wrzesień to zawsze czas intensywnej trasy koncertowej i nie inaczej było w tym roku. Jedno z ważniejszych wydarzeń odbyło się jesienią – 12 listopada – w warszawskiej Sali Kongresowej. Wyjątkowym koncertem Wspomnień Czerwone Gitary postanowiły uczcić pamięć Krzysztofa Klenczona w 30. rocznicę jego śmierci. Repertuar, który mogliśmy usłyszeć, składał się prawie w całości z piosenek zmarłego artysty. To wyjątkowe i wzruszające wydarzenie na długo pozostało w pamięci wszystkich uczestników. (Drugi taki koncert szykuje się już za kilka tygodni w Gdyni) Podczas uroczystości muzykom wręczone zostało “Złote DVD” za Koncert Jubileuszowy w Sopocie w 2005r. W tym miesiącu zespół zagrał jeszcze koncert charytatywny dla kilkuletniego Piotrusia Bobera, który zakończył się dużym sukcesem. Dzień później muzycy gościli na V Urodzinach Radia Fama w Tomaszowie Mazowieckim i wyjechali stamtąd ze statuetką “Famka 2011 za dorobek artystyczny”. 18 grudnia lider grupy – Jerzy Skrzypczyk był gościem programu “Muza pokoleń” Telewizji iTV.
Tymczasem przed nami ostatni koncert zespołu w tym roku. Rok 2011 Czerwone Gitary pożegnają już jutro sylwestrowym występem na rynku dla swoich sympatyków w Jeleniej Górze. Serdecznie zapraszamy!

Do zobaczenia na łamach bloga w 2012r. :) Życzymy Wam udanego Sylwestra oraz  raz jeszcze wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

ARCHIWUM