blog Justyny i Moniki

Koncerty jubileuszowe, trasa po USA i Kanadzie, kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce, dwie płyty, książka, nagrody, statuetki, gwiazda w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu, “Bulwar Zespołu Czerwone  Gitary”… – tak w skrócie można opisać, co działo się w 2015 roku, w którym Czerwone Gitary świętowały 50-lecie działalności artystycznej. A teraz zapraszamy Was w dłuższą, sentymentalną podróż po ostatnich 12 miesiącach:

Styczeń – luty ’15 – trwa kilkutygodniowe tournee Czerwonych Gitar po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zainaugurowane sylwestrowym koncertem w Chicago. Zespół występuje m.in. w Dallas, Filadelfii, Bostonie, Buffalo, Chicago czy Hamilton i Brampton (Kanada)

1 stycznia ’15 – w sieci można już posłuchać singla “Czerwona gitara”, promującego nowy album zespołu

3 stycznia ’15 – w dniu jubileuszu 50-lecia Czerwone Gitary koncertują w Houston

Marzec – kwiecień ’15 – trwa wiosenna trasa koncertowa; zespół występuje m.in. w Koszalinie, Pile, Częstochowie, Poznaniu i Bydgoszczy; od końca kwietnia z powodów zdrowotnych w trasie nie bierze udziału Jerzy Kosela

5 marca ’15 – w Urzędzie Miejskim w Gdańsku odbywa się konferencja prasowa z udziałem Czerwonych Gitar w związku z jubileuszowym koncertem; tego samego dnia zespół odwiedza Szkołę Podstawową na Oruni i występuje dla swoich najmłodszych fanów

12 marca ’15 – w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbywa się konferencja prasowa przed koncertem jubileuszowym

14 marca ’15 – w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbywa się Złoty Koncert Jubileuszowy; tego samego dnia swoją premierę ma nowa płyta Czerwonych Gitar zatytułowana “Jeszcze Raz” oraz książka Romana Stinzinga “Czerwone Gitary wczoraj i dziś”

19 marca ’15 – Czerwone Gitary są gośćmi muzycznymi programu “Pytanie na śniadanie” w TVP2, wykonują w studiu utwór “Czerwona gitara”

26 marca ’15 – do stacji radiowych trafia kolejny singiel promujący nową płytę – “Jeszcze raz, pierwszy raz”

27 kwietnia ’15 – w Teatrze Roma w Warszawie odbywa się drugi Złoty Koncert Jubileuszowy; wcześniej muzycy biorą udział w konferencji prasowej w Centrum Prasowym PAP

Maj – wrzesień ’15 – trwa letnia trasa zespołu; muzycy odwiedzają m.in. Toruń, Pleszew, Mrągowo, Odolanów, Krynicę – Zdrój, Kołobrzeg, Władysławowo, Bytom i  Środę Śląską.

2 maja ’15 – TVP Regionalna emituje po raz pierwszy reportaż “Czerwone Gitary… i pół wieku” Macieja Wróbla i Anety Olender (później dokument emituje także TVP Polonia oraz TVP1)

12 czerwca ’15 – w Opolu trwa 52. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Czerwone Gitary odsłaniają swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. Kilka godzin później występują na festiwalu “Dozwolone od lat 18” na wrocławskim stadionie, imprezę prowadzi Robert Janowski.

28 czerwca ’15 – Czerwone Gitary występują podczas trzeciej edycji Festiwalu im. Krzysztofa Klenczona w Pułtusku.

31 lipca ’15 – w Operze Leśnej w Sopocie Czerwone Gitary po raz trzeci w historii zespołu występują z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Oprócz Orkiestry Symfoników Gdańskich zespołowi towarzyszą goście, m.in. Marcin Kindla, Sarsa, Weronika Korthals czy Piotr Salata.

1 sierpnia ’15 – TVP Polonia emituje odcinek programu “Kulturalni.pl” z udziałem Czerwonych Gitar

7 sierpnia ’15 – w Przywidzu odbywa się I ROCKBLU Przywidz Festiwal, którego gwiazdą są Czerwone Gitary; wcześniej zespół bierze udział w otwarciu “Bulwaru Zespołu Czerwone Gitary” oraz odsłonięciu pomnika “Korzenie Rocka”

14 sierpnia ’15 – pierwszy dzień festiwalu “Disco pod Gwiazdami” w Zielonej Górze wieńczy recital Czerwonych Gitar, które świętują swoje 50-lecie; całość jest transmitowana przez Telewizję Polsat

19 września ’15 – Czerwone Gitary już po raz trzeci zostają zaproszone do Wiednia przez Stowarzyszenie Polonez; podczas koncertu zespół otrzymuje replikę szabli husarskiej za trzykrotne “zdobycie” Wiednia.

Październik – grudzień ’15 – trwa jesienna trasa Czerwonych Gitar; zespół występuje m.in. w Legnicy, Legionowie, Bełchatowie, Krakowie i Tarnowie

23 października ’15 – do sklepów trafia płyta “Czerwone Gitary Symfonicznie – w hołdzie Krzysztofowi Klenczonowi z okazji 50-lecia istnienia zespołu”; album zostaje wydany nakładem Universal Music Polska

22 listopada ’15 – Czerwone Gitary biorą udział w imprezie muzycznej organizowanej przez Radio FaMa; do rąk zespołu trafia FAMKA za balladę 2015 roku “Czerwona gitara”

31 grudnia ’15 – koncert sylwestrowy w Zakopanem

Wiadomo już, że rok 2016 Czerwone Gitary rozpoczną koncertem w Białymstoku na 24. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Więcej szczegółów już w Nowym Roku, a tymczasem życzymy Wam udanego i bezpiecznego Sylwestra! :)

ARCHIWUM