blog Justyny i Moniki

W przedostatni dzień 2016 roku zapraszamy, zgodnie z zapowiedzią, na przypomnienie najważniejszych wydarzeń ostatnich 12 miesięcy.

Pierwszym koncertem w tym roku był styczniowy występ na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Białymstoku. W tym samym miesiącu Czerwone Gitary wystąpiły jeszcze w Teatrze Muzycznym w Łodzi. W lutym z kolei nie zabrakło koncertu z okazji walentynek, a w marcu koncertów z okazji Dnia Kobiet. Na przełomie I i II kwartału roku w zespole nastąpiły zmiany personalne. W marcu swoją współpracę z zespołem zakończył gitarzysta i wokalista – Marcin Niewęgłowski, a od kwietnia z Czerwonymi Gitarami występują – promowani przez zespół – perkusista: Artur Żurek oraz gitarzysta: Marek Jabłoński. 17 kwietnia zespół był gwiazdą imprezy charytatywnej “Nadzieja dla nadziei”, zorganizowanej przed Radia FaMa w Słupsku.

Sezon letni, jak co roku, obejmował plenerowe koncerty w kilkudziesięciu polskich miastach i miejscowościach. Na letnich koncertach Czerwone Gitary zaprezentowały nową piosenkę “Podajmy sobie ręce” (muz. Mieczysław Wądołowski, sł. Łukasz Kleszowski). Sezon muzycy zakończyli wrześniowym występem na Festiwalu Muzyki Radiowej Radia FaMa w amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach. Czerwone Gitary zostały na nich uhonorowane nagrodą festiwalu w postaci “Korony Kielc” oraz nagrodą od radia za łączenie pokoleń w postaci “Złotego Mikrofonu”.

W okresie jesiennym Czerwone Gitary zagrały kilkanaście koncertów w Polsce oraz jeden w Niemczech: 12 listopada zespół wystąpił na “Koncercie Gwiazd” w Hali Gruga w Essen. W kolejnym tygodniu – 18.11 – muzyków czekał czwarty występ z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, tym razem w Płocku. Dzień później zespół zagrał koncert na jubileuszowej imprezie z okazji 1000 wydania jednej z list przebojów Polskiego Radia Rzeszów. Relacji live można było posłuchać na antenie rozgłośni. 21 listopada Czerwone Gitary wystąpiły w gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej. Koncert ten z pewnością na zawsze pozostanie w pamięci jednego z fanów zespołu, który… oświadczył się na scenie swojej dziewczynie, a wcześniej wykonał wspólnie z zespołem fragment piosenki “Senny szept”. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia – 19 grudnia – Czerwone Gitary wzięły udział w koncercie kolęd “Witaj Mała Gwiazdko” w Parafii św. Anny w Łodzi. Można go było obejrzeć w kolejnych dniach na antenie TVP3 Łódź. Ostatnim koncertem w roku będzie oczywiście występ sylwestrowy, tym razem w Wielkiej Brytanii.

Rok 2016 był również rokiem smutnych rocznic: 7 kwietnia minęło 35 lat od śmierci Krzysztofa Klenczona, a 16 kwietnia – 5 lat od śmierci Henryka Zomerskiego.

Również w roku 2016, dokładnie 10 grudnia, minęło 50 lat od wydania pierwszego albumu Czerwonych Gitar – “To właśnie my”. Z kolei wytwórnia Kameleon Records wydała płytę z jeszcze wcześniejszymi nagraniami zespołu, a mianowicie pochodzącymi z roku 1965. To samo wydawnictwo w lutym br. wydało także płytę z nagraniami grupy Pięciolinie z 1964 roku (protoplasty Czerwonych Gitar).

A teraz życzymy Wam udanego sylwestra – gdziekolwiek on będzie się odbywał! Życzenia te ślemy do wszystkich Was, a także do Birmingham, bo właśnie tam jutro odbędzie się Bal Sylwestrowy z Czerwonymi Gitarami.

ARCHIWUM