blog Justyny i Moniki

Już wkrótce pożegnamy 2017 rok… jaki on był dla Czerwonych Gitar? Przypomnijmy sobie:

Niestety, zaczął się on bardzo smutnym wydarzeniem: 7 stycznia zmarł Jerzy Kosela. Swój ostatni koncert z Czerwonymi Gitarami zagrał 21 listopada 2016 roku w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. 12 stycznia br. Rodzina, Przyjaciele i Fani pożegnali Muzyka na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni. W tym roku Jerzy Kosela skończyłby 75 lat, podobnie jak jego koledzy: Krzysztof Klenczon oraz Henryk Zomerski.

Wiosna przyniosła kilka ciekawych wydarzeń muzycznych, a wraz z nim już odrobinę uśmiechu. W marcu Czerwone Gitary, między innymi, były jedną z gwiazd I Festiwalu Wspomnień w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. W kwietniu natomiast zagrały (pierwszy w historii) koncert na pokładzie promu oraz po raz kolejny odwiedziły swoich fanów na Litwie i porwały ich do wspólnej zabawy w wileńskiej Sali Kongresowej.

Okres od maja do września był tradycyjnie czasem licznych koncertów plenerowych. Tym razem sezon został zainaugurowany w Katowicach (20.05), a zakończony w Grybowie koło Nowego Sącza (10.09).

Jesienią również nie brakowało okazji do posłuchania na żywo przebojów Czerwonych Gitar. Jedną z nich był charytatywny koncert „Gdyńska Dwójka w rytmie serca”, odbywający się, 5 października, w hali Gdynia Arena. Tego dnia po raz ostatni z Czerwonymi Gitarami wystąpił Artur Żurek – muzyk promowany przez zespół od kwietnia 2016 roku. Artura obecnie można słuchać i oglądać na scenie z zespołem Nocny Kochanek.

W grudniu na fanów Czerwonych czekała muzyczna niespodzianka w postaci nowego świątecznego singla “Wspominam białe Święta” (muz. Arkadiusz Wiśniewski, sł. Łukasz Kleszowski) oraz promującego go teledysku. Klip był kręcony w Gdańsku i Reszlu. W okresie świątecznym utwór można było usłyszeć m.in. na antenie radiowej Jedynki, Radia Znad Willi, Radia FaMa, Radia Olsztyn, Radia Rzeszów, Radia Lubin, Polskiego Radia Koszalin i Radia PiK. Pastorałka była również prezentowana w takich programach, jak: “Na tapecie” (Superstacja), “Halo Polonia” (TVP Polonia) czy “Teleexpress” (TVP1).

Przed nami nowy rozdział – rok 2018. Wiemy już, że Czerwone Gitary czeka kolejne tournee po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Fani w Polsce również mogą liczyć na wiele muzycznych spotkań z zespołem. Na oficjalnej stronie pojawiło się ostatnio kilka nowych terminów koncertów:

…a tymczasem, udanego – muzycznego – Sylwestra i do zobaczenia w 2018 roku! :-)

ARCHIWUM