Trzecia seria pytań do testu okazała się już trochę trudniejsza, mimo to dzielnie się nią zmierzyliście! Nikt z Was nie miał problemu z pytaniem 1 i 9. Dosyć dobrze radziliście sobie też z pytaniami: 3, 7 i 8. Trochę gorzej było z zadaniami nr 4, 6 i 10. Dlatego zachęcamy Was do przeczytania poprawnych odpowiedzi:
1. Nazwa Czerwone Gitary, jako propozycja dla nowej grupy beatowej, pojawiła się po raz pierwszy podczas rozmowy pomiędzy Franciszkiem Walickim i Jurkiem Kosselą, która miała miejsce podczas muzycznych derbów Tony – Pięciolinie. Derby odbyły się w październiku 1964, w Hali Stoczni Gdańskiej. Pomysłodawcą nazwy dla planowanej grupy beatowej był Franciszek Walicki.
2. Członkami pierwszego składu Niebiesko – Czarnych byli: Jerzy Kossela, Bernard Dornowski, Henryk Zomerski, a pół roku po pierwszym koncercie do grupy dołączył Krzysztof Klenczon. Stąd stwierdzenie o pochodzeniu Czerwonych Gitar było uzasadnione.
3. Na płycie „Spokój serca” zamieszczono piosenkę „Jesteś dziewczyno tęsknotą”; krążek „Dzień jeden w roku” zawiera nagrania: „Kołysanka dla Okruszka” i „Już zabawki śpią”, na longplayu „Port piratów” pojawiły się nagrania „Kochałem Panią” i „Dobra pogoda na szczęście”. Również na autorskiej płycie Seweryna „Uprowadzenie Agaty” ukazały się pozycje „Czemu pędzę” i „Nie jesteś sama”. Utwory te są solowymi dokonaniami Seweryna Krajewskiego, firmowanymi przez zespół. Inna sprawa, że kilka z tych pozycji Czerwone Gitary wykonywały podczas koncertów.
4. Piosenka została zaprezentowana po raz pierwszy podczas spektaklu telewizyjnego „Hawaj”, stanowiącego jeden z odcinków cyklu Agnieszki Osieckiej „Sentymenty”. Wspomniana audycja została nagrana pod koniec roku 1976.
5. Krzysztofa Klenczona, w nagraniach solowych z roku 1969, wspomagał Jerzy Skrzypczyk.
6. W repertuarze Czerwonych Gitar, przez pewien czas obecne były piosenki: „Odlatują słowiki” („Hej słowiki, słowiki”), „Ludzie wśród ludzi”, „10 w skali Beauforta.
7. W półfinale rywalizacji o „Laur dla zwycięzcy”, Czerwone Gitary pokonały Trzy Korony, a w finale Czesława Niemena (stosunkiem głosów 34 598 : 24 832)
8. Teledyski nagrane z udziałem zespołu to: „Nie zadzieraj nosa”, „Tajemnica dziewczyny czyli śledztwo zakochanego”, „Kwiaty we włosach”, „Wróćmy na jeziora”, „”Tańczyła jedno lato”, „Senny szept”, „Wezmę Cię ze sobą”, „Lecz tylko na chwilę”. „Anna Maria” i „Biały” krzyż” to pseudo teledyski; wykorzystano do ich konstrukcji nagrania z Opola ’68 i ‘Sopotu ’69.
9. Czwarty krążek Czerwonych Gitar miał nosić tytuł „Ekspres”. Była już nawet gotowa okładka… .
10. Spektakl nosił nazwę „Nasze szaleństwo”, a Czerwone Gitary wykonywały tam utwory: „Słońce za uśmiech”, „Najpiękniejsze są polskie dziewczyny”, „Piosenka warszawskiej ulicy” i „Dwie na jednego”.
Jutro 10 ostatnich pytań, serdecznie zapraszamy!