blog Justyny i Moniki

Już dziś możecie sprawdzić jak poradziliście sobie z pierwszą turą pytań do Testu wiedzy o Czerwonych Gitarach. Dziękujemy serdecznie za nadesłane nam propozycje. Podsumowań postaramy się dokonać na samym końcu, jak na razie jednak udowodniliście, że jesteście doskonałymi znawcami ksywek oraz przybranych nazwisk członków zespołu. Trudności nie sprawiło Wam także pytanie o hasło zakwestionowane przez cenzurę. Świetnie poradziliście też sobie z zadaniem siódmym. Udawało się też Wam odgadnąć o jakie zespoły chodzi w punktach: 3 i 9. Tak jak i dla nas, jednym z trudniejszych pytań okazało się dla Was pytanie o Roberta Solvaniego.
Oto prawidłowe odpowiedzi:

1. Robert Solvani to pseudonim Seweryna Krajewskiego, wieloletniego lidera zespołu Czerwone Gitary, z okresu Jego współpracy z zespołem Złote Struny.

2. Opisany utwór to „Motywy”.

3. Zespoły Seweryna Krajewskiego w latach 1963 – 1965 to: Złote Struny, Błękitni, Pięciolinie, Czerwone Gitary, Pięć Linii, Czerwono – Czarni  (i  ponownie Czerwone Gitary).

4. Benek to Bernard Dornowski, Cipas to Jerzy Skrzypczyk, Czaruś to Seweryn Krajewski, Hipcio to Henryk Zomerski, Juras to Jerzy Kossela, Niuniek to Krzysztof Klenczon.

5. Jerzy Geret to Jerzy Skrzypczyk, Robert Marczak to Seweryn Krajewski, Janusz Horski to Henryk Zomerski.

6. Tekst piosenki „Nie bądź taki Bitels” został zmieniony na „Nie zadzieraj nosa”, a tekst utworu „Niedziela będzie dla nas” na „Śledztwo zakochanego”.

7. We wszystkich wymienionych, kolorowych zespołach występował jedynie Henryk Zomerski.

8. Kwestionowane przez cenzurę hasło brzmiało pierwotnie „Gramy i drzemy się najgłośniej w Polsce”.

9. Jerzy Kossela założył Pepetuum Mobile, Krzysztof Klenczon – Trzy Korony, Dominik Kuta – Grupę Dominika, a Seweryn Krajewski nie zdecydował się na utworzenie własnej formacji.

10. Do dnia dzisiejszego zaszczyt przynależności do polskich Beatlesów miało 15 muzyków. Są/byli to: Jerzy Kossela, Henryk Zomerski, Krzysztof Klenczon, Seweryn Krajewski, Bernard Dornowski, Jerzy Skrzypczyk, Dominik Konrad (Kuta), Ryszard Kaczmarek, Jan Pospieszalski, Wojciech Hoffmann, Mieczysław Wądołowski, Arkadiusz Malinowski, Dariusz Olszewski, Arkadiusz Wiśniewski, Marek Kisieliński.

Zachęcamy wszystkich do dalszej zabawy! Już jutro druga odsłona testu.

ARCHIWUM