blog Justyny i Moniki

Jeśli ktoś chciałby pospacerować “Bulwarem Zespołu Czerwone Gitary” od 7 sierpnia 2015 roku ma taką możliwość. Wystarczy udać się do Przywidza – urokliwej miejscowości kaszubskiej, która postanowiła w tak wyjątkowy sposób uhonorować zespół, którego muzyka towarzyszy nam od 50 lat.

Naszą relację z Przywidza podzielimy na dwie części – dzisiejsza odnosić będzie się do uroczystości, która odbyła się w piątek po południu, a już jutro zaprosimy Was na część koncertową.

Przypomnijmy w skrócie, jak rodziła się ta inicjatywa. Otóż pomysł, by promenada nad Jeziorem Przywidzkim stała się bulwarem Czerwonych Gitar, pojawił się podczas spotkania Marka Zimakowskiego – wójta gminy Przywidz, Wojciecha Korzeniewskiego z Fundacji Sopockie Korzenie oraz Jerzego Skrzypczyka – lidera Czerwonych Gitar. Wójt gminy Przywidz poinformował o planach podczas koncertu jubileuszowego w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, który odbył się 14 marca br. Około dwa miesiące później – 29 maja – podczas sesji Rady Gminy Przywidz, na którą został również zaproszony Jerzy Skrzypczyk, jednogłośnie podjęto uchwałę o nadaniu bulwarowi nazwy – “Bulwar Zespołu Czerwone Gitary”. Od tego momentu ruszyły intensywne przygotowania do uroczystego otwarcia, które zaplanowano na 7 sierpnia, czyli na pierwszy dzień ROCKBLU Przywidz Festiwal.

Uroczystość rozpoczęła się ok. godz. 16:00.  Na promenadzie obecni byli organizatorzy festiwalu, władze gminy, gospodarze imprezy z “Zielonej Bramy”, a także mieszkańcy, turyści i sympatycy zespołu. Muzycy przypłynęli na ceremonię łodzią prosto z przywidzkiej przystani, przywitani gromkimi brawami przez uczestników ceremonii. Po oficjalnym otwarciu Bulwaru rozpoczęła się druga część uroczystości, którą stanowiło odsłonięcie pomnika “Korzenie Rocka”, mającego upamiętniać gwiazdy polskiego rocka. W uroczystym przecinaniu wstęgi wzięli udział wszyscy członkowie zespołu, a ostatnich cięć dokonali Jerzy Skrzypczyk oraz wójt Marek Zimakowski. Jako pierwsza na “Korzeniach Rocka” została umieszczona “płyta” Czerwonych Gitar, a czynili to sami muzycy – oczywiście z pomocą twórców pomnika na czele z Adamem Stachowiczem. Nie zabrakło także wystrzałów z armaty Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Gdyni na cześć Czerwonych Gitar i Przywidza.  Zespołowi wręczono także piękny bukiet kwiatów oraz pamiątkową metalową płytę. Na zakończenie muzycy złożyli swoje podpisy w Księdze Pamiątkowej. Następnie ponownie wsiedli do łodzi i wypłynęli w powrotny rejs, by móc powrócić do “Zielonej Bramy” i rozpocząć przygotowania do koncertu… ale o tym już w kolejnym wpisie:)

Nasze zdjęcia z uroczystej ceremonii można obejrzeć tutaj:

Fot. Justyna i Monika
Prosimy nie kopiować i nie rozpowszechniać zdjęć bez zgody autorek 
ARCHIWUM